Recenze hráče Khan

Hra: Allods Online
Klady:
  • Originální výtvarné ztvárnění
  • Silný příběh
  • Zajímavé rasy
  • Pohodlné ovládání
Zápory:
  • Některé bugy
  • Slabší podpora u evropské verze
  • V základu jde o klasickou honbu za levely a vybavením
Recenze:
Allods Online je svým způsobem velice zajímavá mmorpg. Jde o jakési další pokračování kdysi poměrně oblíbených rpg/rts her ze série Rage of Mages (v originále právě pod jménem Allods), které má původ v Rusku. Což právě dodává této hře poměrně zajímavý přístup a neotřelé reálie, jelikož autoři těžili z kulturního zázemí, přesto je vše poměrně vkusné a tak se hráč nemusí bát, že by se nechytal. To je rozhodně velké plus v zástupu uniformních asijských onlinovek.
Jak už mnohokrát zaznělo (a nejen zde) Allods bývá často spojované s World of Warcraft. A přestože obvykle nevychází z tohoto srovnání nejlépe, osobně ho hodnotím mnohem lépe. Přestože Allods používá mnoho shodných mechanik, podobný interface i částečně podobný vzhled grafiky, je v mnoha ohledech výrazně odlišné.
Hra je velmi výrazně příběhově orientovaná. Kde je v jiných onlinovkách naprosté minimum příběhových prvků, zde hrou táhne pevná dějová linie. Na výběr jsou dvě strany, Liga a Impérium, a ať už hrajete za kteroukoliv z nich, co úkol, to nahlédnutí do fungování světa a osob v něm. Sledujete pevné cíle své frakce a postupem času se stále více zaplétáte do tajemství kolem invaze démonů, která zaplavuje Sarnaut (tak se herní svět jmenuje). Ony zmiňované Allody jsou mimochodem ostrůvky pevniny, které plují v někonečném vesmíru podobném Astrálu, chráněné mocnými mágy před pohlcením v prázdnotě. Už jen to je neobvyklé.
K výběru podle vybrané frakce mají hráče několik standardních ras (lidé, elfové či orci), přesto má každá ze stran i velmi specifické rasy. U Impéria stojí tajemní Ariseni, kyberneticky vylepšení lidé, kteří vstali z hrobů poté, co byl jejich národ vyhuben. Liga má zase malé Gibberlingy, chlupatá stvoření vzdáleně připomínající Ewoky ze Star Wars. A už zde se dá vycítit zajímavý výběr, před kterým je hráč na začátku postaven. Zatímco Liga je čistě fantasy orientovaná strana, která v sobě mimo jiné kombinuje prvky z doby carského Ruska, Impérium je naproti tomu pravý steampunk, který v sobě nese cosi ze sovětské éry.
Mechaniky hry jsou podobné většině moderních onlinovek, najde se ale i mnoho tu větších tu menších výjimek. Nemá smysl je všechny vypisovat, ale můžu jmenovat několik zajímavějších. Například je tu Fatique, která hráči každým dnem hry dává určitý limit po který získává dvojnásobné zkušenosti. Te je tak trochu limitovaný tím, kolik může za den zahrát, aby se mu to vyplatilo, a hra tím vyrovnává částečně rozdíl mezi občasnými hráči a těmi, kteří se od hry prakticky neodlepí. Dále jsou například velmi zajímavé jednotlivá povolání, která nabízí naprosto odlišný způsob hry. Dá se říci, že každé povolání pracuje s unikátními principy. Například paladin má bariéry, na které na krátký čas chytá zranění a pomocí svých schopností ho pak může všelijak převracet ve svůj prospěch. Psionista zase musí s nepřítelem nejdřív vytvořit mentální spojení skrze které ho dokáže dále poškozovat. Zajímavé jsou i ony zmiňované astrální lodě, které patří ke koncovému obsahu pro pokročilé hráče a nejen, že dobře vypadají, také umožňují originální přístup ke hraní s přáteli, kde každý zastává na lodi nějakou funkci a společně musí bojovat s nepřáteli.
Grafika, jak jsem již psal na začátku si nese originální výtvarný styl, a přestože není na dnešní měřítka špičková, tak vypadá pěkně a má styl.
Podobně je to i s hudbou, která má některé velmi krásné motivy, ačkoliv by jí neuškodilo trochu více skladeb.
A co se týče obecně technického zpracování, hra je naprogramovaná poměrně slušně, přestože nepostrádá různé bugy, nejde obvykle ale o žádné nepřekonatelné překážky. Síťový kód je pak poměrně kvalitní a hra se dá hrát i s pomalejším připojením. Jediná škoda je, že evropská verze je jen odnoží původní ruské a její administrátoři nemají příliš pravomocí na úpravu hry, takže se musí čekat až na to, co přijde z východu.

V Allods Online se navíc za poslední dobu poměrně hodně změnilo a přichází stále nový obsah, takže nejde rozhodně o hru stagnující, naopak se příjemně rozvíjí. Rozhodně je to onlinovka, která mě zatím udržela nejdéle a stojí rozhodně za vyzkoušení. Mezi zdarma hratelnými mmorpg (ačkoliv je ve hře přístupný item shop za reálné peníze, které poskytuje určité výhody) jde rozhodně o jednu z nejlepších voleb.
Vloženo: 24.5.2011 22:39
Hodnocení: 80% | Grafika: 80% | Šance na závislost: 3 z 5 | Časová náročnost: 2 z 5

:: Rychlovky

© 2008-2024 MMOGames - systém naprogramoval Ondřej "Kalimero" Vašíček, design vytvořil - Vítek "Whizzzkey" Matuška, obsah - redakce
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů. Všechna práva vyhrazena. Bez svolení redakce není možno texty dále rozšiřovat!
Blogované AlterEgo | Seriál Prison Break
načítání načítání